کوچینگ چگونه به زندگی انسانها کمک می کند؟

بدون دیدگاه

در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم که چطور کوچینگ می تواند به زندگی انسانها کمک کند و چه تاثیراتی را می تواند از خود به جای بگذارد.

شما بهترین متخصص زندگی‌خود هستید!

هرفرد تعریف متفاوتی از شادکامی، سعادت،خوشبختی،موفقیت یا حتی سلامتی دارد. به علاوه نگرش‌ها، ارزش‌ها، باورها و دیدگاه‌های افراد متفاوت از یکدیگر است. و این قانون درباره همه افراد صدق می‌کند: هیچ‌کس به اندازه خود فرد به زیر و بم زندگی خود و نقاط پنهان و آشکار شخصیت خود آگاه نیست. فقط گاهی اوقات افراد از نقاط قوت، نقاط قابل بهبود (نقاط ضعف) و جنبه‌های مختلف زندگی‌شان شناخت کافی ندارند.

در چنین شرایطی فرد به یک کوچینگ و راهنما نیاز دارد تا به خودآگاهی رسیده و دانش و بصیرت خود را افزایش دهند. این شکل از خودآگاهی سرچشمه و منشأ تغییر و تحولات بزرگی در زندگی افراد خواهد بود.

آیا کوچینگ در زندگی می تواند مفید باشد؟

باوجوداینکه برخی از افراد ممکن است در مورد رجوع به کوچینگ برای کمک به خود در مسائل زندگی کمی تردید داشته باشند، اما واقعیت این است که تعداد افراد رجوع کننده به بحث کوچینگ در حال افزایش است  که این امر نشانه خوبی است که می‌گوید آن‌ها حتما در مسیر خدمت به یک هدف مفید در حرکت هستند.

اغلب موفقیت یا عدم موفقیت کوچینگ به گزینش کوچ زندگی مناسب افراد بستگی دارد، اینکه چه کسی برای شروع یک مسیر شغلی جدید می‌تواند کمک کند و چه فرد دیگری می‌تواند بیشتر در مسائل شخصی به کمک افراد بیاید.

کوچ(مربی) می‌تواند به مردم کمک کند تا اولویت‌های خود را سازمان‌دهی و مسیر خود را انتخاب کنند. فرد در جلسات با کوچ خود در مورد استراتژی کمک به حل مشکلات خود به توافق می‌رسد و به‌این‌ترتیب دیدش نسبت به آنچه از زندگی می‌خواهد بسیار واضح می‌شود. کوچ زندگی به نحو موثری همچون یک شریک در مبحث طوفان فکری (brain storming) عمل می‌کند.

هر فرد در برخورد با کوچ باید به ایده‌های جدید و روش‌های جدید انجام کارها بپردازد و به انجام این فرایند متعهد باشد.

بااین‌حال، کوچینگ در زندگی درمانی معجزه‌آسا برای مشکلات مردم نیست  به‌ویژه اگر فرد به امکان حذف شکاف بین آنچه هست و می‌خواهد باشد، نپردازد بلکه او برای اینکه بخواهد زندگی خود را با کوچینگ جلو ببرد باید تمام جهات را در نظر داشته باشد.

همچنین کوچینگ راه‌حلی برای افرادی با مشکلات عمیق و ریشه‌‌ای مانند افسردگی نیست، زیرا این افراد نیازمند کمک و درمان تخصصی هستند و نمی توانند با کوچینگ درمان شوند.

چه زمانی می توانیم به کوچینگ برای زندگی خود مراجعه کنیم؟

1-نمی دانیم از کجا باید شروع کنیم.

2-در میانه رسیدن به اهداف خود جا می زنید.

3-اکثر اوقات در زندگی دچار خشم و استرس می شوید.

4-زندگی مالی، سلامتی و کسب و کار شما دچار مشکل شده است.

5-شور و انگیزه برای زندگی کردن در شما از بین رفته است.

6- عوامل حواس‌پرتی محیطی خیلی راحت تمرکز شما را به هم می‌زنند و باعث می‌شوند زمانتان را خرج کارهای بی‌نتیجه کنید.

7- احساس سردرگمی می‌کنید و حس می‌کنید هیج امیدی برایتان باقی نمانده است.

 

کمک ها و مزایای کوچینگ در زندگی

1-شما می توانید در زندگی به کمک کوچینگ سطح آگاهی و مدیریتی خود را افزایش دهید.

2-شما می توانید اهدافتان را به راحتی پیدا کرده و به آن جامه عمل بپوشانید.

3-از پس سختی ها و مراحل زندگی بر بیایید.

4-تحلیل سریع تری از زندگی در وضع موجود داشته باشید.

5-باورها و زخم های محدود کننده خود را پیدا کنید.

6-به مبارزه با چالش ها و مشکلات بروید و از آنها اصلا نترسید.

7-صلح را به زندگی خود هدیه کنید.

8- مهارت‌هایی را آموخته وبه آن توسعه ببخشید که برای تبدیل شدن به یک عضو مستقل از جامعه به آن‌ ها حتما نیاز دارید.

9-با یک برنامه مشخص و پایدار به زندگی با کیفیتی دست پیدا کنید.

یک سوء تفاهم در مورد کوچینگ وجود دارد با این مضمون که: کسانی به سمت کوچینگ مراجعه می‌کنند، افرادی هستند که ناتوانی‌های ذهنی یا فیزیکی دارند. این تعبیر اشتباه است. افرادی که به کوچینگ مراجعه می کنند انسانهایی هستند که دوست دارند سروسامانی به زندگی‌شان بدهند، نظم را به زندگی‌شان بازگردانند، نظم و ترتیب را بر زندگی‌شان استوار و پایدار سازند، مسئولیت و کنترل اتفاقات زندگی‌شان را به عهده بگیرند و به اهداف کوچک و بزرگی که در ذهن دارند، جامه عمل بپوشانند.

انسان ها در زندگی خود با دو نوع کوچینگ سروکار دارند:

1-کوچینگ شغلی

2-کوچینگ زندگی شخصی

در ادامه به این دو کوچینگ مهم در زندگی خواهیم پرداخت.

کوچینگ زندگی شغلی توسط کوچ ها

شما می توانید برای گرفتن مشاوره و راهنمایی برای شغل خود از کوچ های زندگی شغلی کمک بگیرید .کوچ های زندگی شغلی افرادی هستند که برای مدت طولانی در یک صنعت خاص فعالیت کرده و صاحب تجربه شده‌اند؛ چنین افرادی نه تنها در مورد جنبه‌های تخصصی آن صنعت آگاهی دارند، بلکه می‌دانند که برای کار کردن در جایگاه شغلی مربوطه، چه قدرت فکری و ذهنی را باید به کار گرفت. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد بزنگاه‌ها، فرصت‌های پیشرفت شغلی و شکست‌هایی که ممکن است در مسیرتان قرار بگیرند، به شما یک دیدگاه روشن بدهند.این نوع کوچینگ خیلی می تواند در بخش شغلی زندگی انسان به او کمک کند.

کوچینگ زندگی شخصی

کوچینگ زندگی شخصی، با شما همراهی می‌کند تا به اهدافتان برسید، به موانع و شکست‌هایی که در زندگی‌تان پیش می‌آید، غلبه کنید و چشمتان را به روی نقاط کور زندگی باز کنید؛ منظورمان همان نقاطی است که مهم هستند، ولی از دید شما دور مانده‌اند. زندگی همیشه بر وفق مراد نیست، روزهایی پیش می‌آید که احساس می‌کنید دیگر نمی‌توانید پیشرفت کنید، خرابکاری کرده‌اید و یا نمی‌توانید به زندگی خود امید دهید و احساس نابودی می کنید. اینجاست که پای کوچینگ زندگی شخصی به میدان باز می‌شود.

بعد از مطالعه این مطلب متوجه می شوید که کوچینگ برای چه کار هایی می باشد و چه کمکی را می تواند به انسان ها برای راحت تر کردن و هموار کردن زندگی آنها انجام دهد و این را هم متوجه شده اید که حتی با داشتن زندگی خوب و متعادل شما نیاز به کوچینگ برای اداره زندگی خویش دارید چراکه هر لحظه ممکن است شما با چالش های سخت و دشواری رو در رو شوید.

موفق و پیروز باشید.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.