آیا وقتی زندگی خوبی دارم نیاز به مشاوره یا کوچینگ نیست؟

بدون دیدگاه

همه انسان ها برای دستیابی به هدف مورد نظرشان و موفق شدن در زندگیشان نیازمند یکسری چیزها می باشند.به نظر شما این سوال که آیا وقتی که زندگی خوبی دارم نیاز مشاوره یا کوچینگ نیست؟ پاسخ بله هست یا خیر؟ در این مطلب قصد داریم تا به کمک یکدیگر این موضوع را بررسی کنیم و به پاسخ خود دست یابیم.

مشکلات زندگی

زندگی همه ما، پر از چالش‌های کوچک و بزرگ است که باید با آن‌ها مقابله کرد. از دست دادن عزیزان، شکست‌های شغلی و تحصیلی، طلاق یا بیماری‌های سخت می‌توانند ما را دچار سردرگمی کنند، زندگی روانی ما را تحت تاثیر قرار دهند و اصطلاحاً تعادل روانی ما را برهم بزنند. در هر صورت برای مقابله با آن‌ها به کمک و حمایت اطرافیان نیاز داریم و استفاده از کوچینگ و مشاوره راه هوشمندانه‌تری به نظر می‌رسد.

پیشگیری بهتر از درمان است

البته مشاوره یا کوچینگ فقط برای درمان یا پیدا کردن راه حل مشکل نیست. یکی از اهداف اصلی مشاوره پیشگیری است. برخی رفتارهای اشتباه ما پیامدهایی به همراه دارد. برای پیشگیری از بروز این پیامدها که گاهی به مشکلات غول پیکر زندگی فرد تبدیل می‌شوند، می‌توانید از دانش های یک فرد کوچ یا مشاور کمک بگیرید. علاوه بر آن موفقیت در زندگی نیاز به مهارت‌هایی دارد. افرادی را می‌شناسید که با چند کلمه صحبت مشکلات و موانع را به سادگی از سر راه خود بر می‌دارند. آنچه که قدیمی‌ها به آن مهره مار می‌گویند یکی از این مهارت‌ها است. اعتماد به نفس، عزت نفس، تصمیم‌گیری صحیح، حل مساله و … از جمله مهارت‌های مهم زندگی در برای رسیده به موفقیت است و پژوهش‌های روانشناسی زیادی در مورد آن‌ها صورت گرفته است.مشاور ها راهکارهای صحیح و کاربردی را برای تصمیم‌گیری عاقلانه به شما ارائه می‌دهد و شما را از عواقب انتخاب‌ها و تصمیم‌های اشتباه آگاه می‌کند.

مشکلات کوچ در عین حال بزرگ

ممکن است در زندگی روزمره ما دچار حالت هایی مانند:وسوسه،استرس،سردرگمی،افسرگی و امثال این مشکلات شویم.اما اگر واقعا دیدم که این مشکل در حد معمول نیست باید خودمان را به یک مشاور یا کوچینگ حرفه ای نشان دهیم و این را هم به خود نگویید که من مریض هستم این را به خود تلقین کنید که من برای گرفتن کمک به پیش مشاور می روم نه برای درمان شدن.با انجام این کار شما خیلی زود و بدون اینکه مشکلات شما روز به روز بزرگ تر شود آن را خیلی زود نابود خواهید.

آیا به مشاوره یا کوچینگ در زندگی نیاز داریم؟

این سوال خیلی از افراد در زندگیشان می باشد.به نظر شما جواب این سوال چیست؟

با تحقیقاتی که توسط کوچ ها و روانشناس های حرفه ای انجام شده است آنها این جواب را کشف کرده اند و که پاسخ آنها  به این سوال بله می باشد.ولی ممکن است شما در ذهنتان بگویید که آنها به خاطر منافع و پول خود این جواب را داده اند ولی این تفکر غلط است.چراکه در زندگی شما فراز و نشیب های بسیاری وجود دارد که شما با مراجعه به آنها و با کمک خودتان این مشکلات را به سادگی حل می کنید.

اما بعضی ها می گویند ما که مشکل نداریم پس چرا باید به مشاوره و کوچینگ مراجعه کنیم؟

ممکن است که شما دارای زندگی خوب و عالی باشید ولی مطمئنا زندگی شما هم دارای مشکلات بسیار کوچکی است که اگر به آنها توجه نداشته باشید ممکن است این مشکلات به غولی تبدیل شود که دیگر نتوانید آن را شکست بدهید.این را هم توجه کنید که با مراجعه به کوچ یا مشاور شما می توانید حفره های کوچک زندگیتان را پر کرده و سطح زندگی خود را از خوب و متعادل به عالی و با کیفیت ارتقا دهید تا بتوانید زندگیتان را بدون مشکل و با آسودگی اداره کنید.

نقش کوچ و مشاور برای بهتر کردن زندگی شما چیست؟

مشاور و کوچ های حرفه ای با کمک خود شما به بررسی کامل زندگی شما می پردازند و اگر مشکلات کوچکی را داشته باشید به شما کمک می کنند تا همان مشکلات کوچک را هر چه زودتر بر طرف کرده و از بزرگ شدن آن جلوگیری می کنند. شما می توانید در بازه زمانی هر ماه یکبار و یا دو ماه یکبار به مشاورها و کوچ های حرفه ای مراجعه کنید تا بتوانید زندگی بدون مشکل و راحتی را برای خود بسازید.

با مطالعه مطلب با اهمیت مراجعه به مشاوره و کوچینگ را متوجه شده اید و این را هم آموختید که حتی با داشتن زندگی خوب و متعادل مراجعه شما به کوچ و یا مشاور حرفه ای بسیار ضروری می باشد چرا که می تواند از بروز مشکلات در زندگی شما پیشگیری کند.

موفق و پاینده باشید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.